Yaş yiyeceklerin depolanması için kullanılacak soğuk hava depolarının iyi muhafaza koşullarını sağlayacak  durumda kurulması gerekmektedir. Yaş yiyecekler dondurulduğunda hücre zarları çatlar ve doğal ortamlarına getirildiği zaman özellikleri, vitaminleri  kaybolur. Bundan dolayı yaş yiyecekler özelliği olan donma dereceleri üstünde muhafaza edilmelidir. Dereceler sıfırın altında da olabilir sıfırın üstünde de yiyeceklere göre değişmektedir. Yiyecekler içerisinde vitamin barındırdığı gibi su da barındırmaktadır. Soğuk hava depoları nda dondurulduğu zaman su kaybı yaşamaması için muhafaza edildiği andan itibaren nem (su) takviyesi yapılmalıdır.

Soğuk Hava Depoları – Besinler için Neden Soğutma İşlemi Gereklidir?

Yiyecek ve içecekler kısa sürede bozulabilir. Bundan dolayı ya hemen tüketilmelidir ya da soğutma işlemine maruz kalmalıdırlar. Soğutma işlemlerini soğuk odalarda gerçekleştirilebilmektedir.  Soğutma işlemelerinin, soğuk hava (deposu) depoların önemini ve başlıca soğutma yöntemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Yiyeceklerin istenildiğinde tüketilememesinin nedenleri:

  • Soğuk hava alanlarının sınırlı hale gelmesi,
  • Soğuk hava depolarının kullanımının bilinmemesi,
  • Her ülkeye her şehre göre üretim ve tüketim farklılığının olması,
  • Kargo sorunun yaşanması.

Çeşitli yiyecek koruma yöntemlerini kullanarak besinlerin özelliklerini yitirmeden korunması, yiyecek tüketimini gerçekleştirenlere dört mevsim besin değeri yüksek yiyeceklerin teminin yapılmasının yanında  en uygun etiket fiyatı eklenmektedir. Ayrıca soğuk hava depolarını sayesinde dış ülkelere de gönderim yapabilmekteyiz.

Soğuk Hava Depolarında Depolanacak Ürünlerin Özellikleri Nelerdir?

1- Bitkisel Olan Ürünler

Soğuk hava depolarının tercih edilmesinde büyük rol oynayan besin elmadır. Soğukta depolanmasının nedenleri şunlardır:

  • Depolanacak ürünler yeme olgunluğuna erişmeden önce hasat edilmelidir.
  • Hasat esnasında; besinlerin zedelenmemesine ve ekonomik olmasına dikkat edilmelidir.
  • Ambalajlamada; kasanın içinde hava hareketi sağlanması için alt kısma kağıt koymalı, üst kısmını boş bırakılmalıdır.

2- Hayvansal Olan Ürünler

Hayvansal ürünlerin hepsinin işlenme öncesi ve sonrasında soğuk depolarda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Hayvansal ürünleri içeren; etler ve sütler gibi ayrımlar yapılır ve bu ayrımlara göre çeşitli derecelerde muhafaza edilir. etler için ve sütler için özel dereceler bulunmaktadır. Soğuk depolarda muhafaza ederken tercih edebilirsiniz:

Soğuk muhafaza: Yiyeceklerin donma derecesinin üzerinde uygulanmaktadır.
Derin dondurma: Sağlıklı muhafaza yöntemine göre uzun süre muhafaza ortamı oluşturmaktadır.
Dondurarak kurutma: Besinler başta dondurulur, havası boşaltılmış bir alanda bekletilir. Bu alanda besinlerden nem emilimi gerçekleşir. Nem emilimi bittikten sonra önceden belirlenen, istenilen miktarda kurutması gerçekleşir.
Ön soğutma: Ürünlerin soğuk muhafaza edilmeden önce sıcaklıkların düşürülme işlemini içermektedir.