Ürünlerin fizyolojik yapılarının korunması amacı ile belirli bir sıcaklık ve nem şartında muhafaza edilmesi için sürdürülen çalışmalara endüstriyel soğutma denir. Gıda, ilaç, muhtelif kimyasallar ve sağlık (serum, kök hücre vb.) ürünlerinin muhafazası için yaygın kullanılacak olan yöntemdir. Sıcaklık aralığı -80 C / +25 C olmakla beraber -5 C / +5 C arasındaki depolama sistemleri yaygındır. Muhafaza sürelerine bağlı şekilde soğuk zincir süreçleri belirlenir.

Soğutma sisteminin ekipmanları soğutucu akışkan seçimine bağlı şekilde değişir.

Freon akışkanlı (R404A, R407C, R134A, R410A vb.) soğutma sistemleri için FES/FEDD/FEWR serisi buharlaştırıcılar (Soğuk Oda Evaporatörleri) ve FCV/FCH/FCW serisi yoğuşturucular (Hava Soğutmalı Kondenserler) firmamız tarafından tasarlanmakta, üretilmekte ve sektörün hizmetine sunulmaktadır. Standart ürünlerimiz ile tasarım yapılabileceği gibi, özel proje işlerinde farklı tasarımlar da (Özel Şok uygulamaları, Hızlı Soğutma uygulamaları, Büyük Hacimli Alan uygulamaları, Deniz/Tekne uygulamaları vb.) yapılmaktadır. Freon akışkanlı ürünlerde bakır boru ve alüminyum lamel yaygın kullanılmakta, paslanmaz boru (Süt tesisleri) ve alüminyum boru (nakil vasıtaları) ile bakır kanat ise talebe ve ihtiyaca göre işlenebilmektedir.

Amonyak (NH3 / R717) akışkanlı soğutma sistemleri için NES serisi buharlaştırıcılar (Soğuk Oda Evaporatörleri) ve NCV/NCH/NCW serisi yoğuşturucular (Hava Soğutmalı Kondenserler) firmamız tarafından tasarlanmakta ve sektörün hizmetine sunulmaktadır. Amonyak ürünlerinde borular paslanmaz ve kanatlar (lameller) alüminyum malzemeden işlenmektedir.

Karbondioksit (CO2 / R744) akışkanlı soğutma sistemleri için CES serisi buharlaştırıcılar (Soğuk Oda Evaporatörleri) ve CCV/CCH/CCW serisi gaz soğutucuları (Hava Soğutmalı) firmamız tarafından tasarlanmakta ve sektörün hizmetine sunulmaktadır. Karbondioksit ürünlerinde borular bakır ve paslanmaz ve kanatlar (lameller) alüminyum ve bakır malzemeden işlenmektedir.

Sulu/Glikollü akışkanlı soğutma sistemleri için GCS/GCDD/GCWR serisi soğutucular firmamız tarafından tasarlanmakta, üretilmekte ve sektörün hizmetine sunulmaktadır. Standart ürünlerimiz ile tasarım yapılabileceği gibi, özel proje işlerinde farklı tasarımlar da yapılmaktadır. Su/Glikol akışkanlı ürünlerde paslanmaz ve bakır boru ve alüminyum lamel kullanılıyor. Özellikle glikolün aşındırıcı etkisine karşı paslanmaz borulu ürün kullanımı yaygınlaşmaktadır.

tr_TRTurkish