Soğutma yapılarak bulunan ortamdaki havanın ısı dengesini sağlanması ve neminin alınması işlemleridir. Tercih ettiğiniz alandaki havayı iyileştirmek için dezenfeksiyon işlemleri sırasında da kullanılmaktadır.

Soğutma sistemlerimiz bulunduğunuz havayı soğutarak rahat bir ortam sunmaktadır. İklimlendirme kategorinde klimalar da bulunmaktadır. Klimaların gerçekleştirmiş olduğu çalışma ile son derece konforlu ortam sağlanmaktadır. Sizler de sıcak yaz aylarında bunalmaktan kurtulmak için klima tercih edebilirsiniz. Klima kullanımında hiçbir olumsuzluk yaşanmamaktadır. Rahatınız kadar sağlığınız da göz önünde bulunulmaktadır. Hem doğa dostu hem de sağlığınıza dost olmaktadır.

İklimlendirme – Soğutma Sistemleri Çalışma Şekilleri

Soğutma sistemleri bir basınç anında yer alan likit soğutucu akışkanın tercih edilen sıcaklıkta buharlaştırılması ve buhar şeklinde tekrar sıvı şekle getirilmesi prensibi ile çalışmaktadır. Çevrim aracı olarak ise gaz tercih edilmektedir. Gaz kompresörleri yardımıyla ezilip sıkıştırılır ve sonucunda ise sıvı hali alır. Yapılan bu sıkıştırma işlemi esnasında ısı meydana gelir. Ortaya çıkan ısı fanlar ile dış ortama yayılır. Sıvı haline gelen gaz kompresörlerin baskısı azaltılarak tekrar gaz haline gelmektedir. Bu işlem sırasında yer alan ortamdan ısı almaktadır ve ortamın sıcaklığını da eksilere kadar düşürebilmektedir.

Klima ve soğutma sistemleri başlarda amonyak ve karbondioksit kullanılıyordu. Lakin şuan freon tercih edilmektedir. Hala süren çalışmalarda atmosfere zararı az olan gaz üretilmeye çalışmaktadır. Yaşanan ortamın ısı konforu oldukça önem arz etmektedir. Tercih edilen ısı seviyesinde çalışma performansı çok iyi olmaktadır. Klima ve soğutma sistemlerin uygun ortamda çalışması yüksek seviyededir. Üst düzey klimalarda sıcaklık ayarlarına göre korunmalarda sağlanmaktadır. Bu korumalar sayesinde hiçbir zarar görülmemektedir. Eksi derecelerde kimyasalları ve diğer olabilecek maddeleri koruyabilmektedir.